גמולים

גמולים 2017-09-01T10:52:09+03:00

חוגים

טקסט פירוט חוגים של ילדי כיתת גמולים.

תפריט מזון

מרכיבי המזון

להרכב המזון בגיל הרך חשיבות עצומה. וויטמינים, מינרלים, ברזל, פחמימות חלבונים ועוד בונים את הגוף הרך. עד גיל 3 הגוף סופג באמצעות המזון את  יסודותיו ולכן חשוב לבשל בכל יום ארוחות טריות ומזינות, המורכבות לפי הנחיות משרד הבריאות ומצורפות בקישור להלן.

גם אופן ההכנה חשוב. בילקוט שמעוני, מספרים על דוד המלך שהיה רועה את הצאן באופן שהגדיים היו אוכלים תחילה את ראשי הגבעולים הרכים, אח"כ היה מוציא את התיישים, לאכול את אמצע העשבים הבינוני ולבסוף מוציא את הבחורים, לאכול את הסוף הקשה. אופן ניהול זה, הביא אותו  למלוכה. ראוי ללמוד מסיפור זה ולהכין את המזון בצורה רכה. ניסיוננו רב השנים הוכיח שזו הצורה בה הקטנים אוכלים ברצון ולשובע.

להלן קישור להנחיות תזונתיות לגילאי שנה עד חמש של משרד הבריאות, עמ' 13-32.

הנחיות תזונתיות של משרד הבריאות לגילאי שנה עד חמש

הנחיות האכלה

את הארוחות יש להגיש כשהילדים ערניים, שכן ילדים עייפים לא אוכלים היטב.

הניסיון הראה שאין בעיה בארוחות בוקר ומנחה, שכן הילדים רעננים ולאחר שינה בריאה.

את ארוחת הצהריים לעומת זאת, אין להגיש מעבר ל- 11:30 שכן לילדים הקטנים אין את הכוחות שיש למבוגרים והם פשוט נרדמים על השולחן, במידה ומנסים להאכילם בשעות המתאימות למבוגרים .

השעה 11:30 היא המאוחרת ביותר בה הקטנים אוכלים כראוי ולשובע. אחרי הכל, זה הדבר החשוב ביותר.

יחד עם זאת, תמיד יש חריגים. לדוגמה : ילד שלא ישן כראוי בלילה בגלל סיבה כזו או אחרת. הילד מגיע לארוחה עייף ומותש וכמעט לא נוגע במזון. במקרה זה, אין להכריח את הילד לאכול אלא יש להשכיבו לישון. לאחר שיתעורר רענן, יש להאכילו בנפרד למרות הקושי שבדבר.

אסור ללמוד ממוסדות גדולים, בעלי חוקים נוקשים, שם מי שאוכל בזמן שבע ומי שלא אוכל בזמן נשאר רעב. חשוב להאכיל כל ילד עד שובע.

במהלך הארוחה יש ללמד את הילדים כללי התנהגות. ראשית, על הילד לדעת את מקומו הקבוע בשולחן האוכל. נטילת הידיים וחשיבות ההיגיינה היא דבר שחשוב מאוד להטמיע בילדים. תרבות אכילה גם היא דבר חשוב ויש לחנך את הילדים לא להתחיל באכילה עד שכל הילדים יושבים במקומם והגננת נתנה את הסכמתה להתחיל בסעודה. לבסוף יש ללמדם לאכול בכוחות עצמם.

זמני ארוחות

ארוחה שעה
ארוחת בוקר 09:00 – 08:30
ארוחת צהריים 12:30 – 11:30
ארוחת ארבע 15:30 – 15:00

תפריט שבועי

ארוחהמנהראשוןשנישלישירביעיחמישישישי
בוקרראשונהסלט ירקות טריגרעיני תירסזיתים ללא חרצניםסלט ירקות טריגרעיני תירסזיתים ללא חרצנים
עיקריתגבינה לבנה ולחם טריחומוס ולחם טריביצה קשה ולחם טריטונה ולחם טריגבינה לבנה ולחם טריחומוס ולחם טרי
צהרייםמרקמרק ירקות עשיר עם קטניות ואטריותמרק ירקות עשיר עם קטניות ואורזמרק ירקות עשיר עם קטניות ואטריותמרק ירקות עשיר עם קטניות ואורזמרק ירקות עשיר עם קטניות ואטריות-
עיקריתקציצות בשר ברוטב עגבניות, אורז ולחם טרילביבות, פסטה ולחם טריקציצות בשר ברוטב עגבניות, אורז ולחם טריכופתאות ברוטב עגבניות, תפוחי אדמה, פסטה ולחם טריקציצות בשר ברוטב עגבניות, אורז ולחם טריקבלת שבת
קינוחפירות העונהעוגה או פירות העונהפירות העונהפירות העונהעוגה או פירות העונה-
ארבעעיקריתכריך עם שוקולדכריך עם ריבהכריך עם ממרח תמריםכריך עם חלווהכריך עם שוקולד-
קינוחביסקוויט/ופלביסקוויט/ופלביסקוויט/ופלביסקוויט/ופלביסקוויט/ופל-
כללישתייהתה/מיםתה/מיםתה/מיםתה/מיםתה/מיםתה/מים